левый узор
 
Офлайн виставка "СВЯТОГІР’Я is wonderful".

Офлайн виставка "СВЯТОГІР’Я is wonderful".


Покровська церква Святогірського Успенського монастиря ХІХ ст. – пам’ятка архітектури національного значення Святогірського державного історико-архітектурного заповідника.

Домінантою архітектурного ансамблю на початку 50-х рр. ХІХ ст. стає нова Покровська церква зі святими вратами та дзвіницею. Автор проекту церкви  професор (з 1842 р. – академік) архітектури Харківського університету Андрій Тон. Церква будувалась з 1847 по 1850 рр. як тепла (опалювалася трьома печами) коштом ігумена Арсенія, монастиря і власників Святогірського маєтку О.М. і Т.Б. Потьомкіних.

Церква двоповерхова, перший поверх відводився під келії ченців та ризницю, а в центрі влаштовані Святі ворота.  Над церквою здіймається дзвіниця (з 8-ми дзвонами  у ХІХ ст.). З них самий більший важив 394 п.  22 ½ ф. (6455 кг). Нині їх 17. Верхній ярус церкви над дзвіницею прикрашає годинник з боєм. Сучасний годинник встановлений у 2014 р. з використанням сучасних електронних технологій на місці годинника ХІХ ст., який не зберігся. Про годинник ХІХ ст. писав в оповіданні «Перекоти – поле» А. Чехов, в нарисах «Святі Гори» В.І. Немирович-Данченко згадував монаха Антоніна, «святогірського Едісона», котрий монтував і  робив доводку годинника. «Годинник зроблений на диво. Робив цей годинник о. Антонін кілька місяців: відливав, різав, точив, все сам, до останнього гвіздка. При цьому і тут не обмежився готовим шаблоном, а змінив регулятор годинника на кшталт хронометра і вийшло дуже вдало».

В архітектурному плані церква  поєднує в собі різні стилі: від ренесансно-барочних до класичних. Вівтар храму має форму апсиди, яку вінчає  барабан з хрестом. Фронтони північного і південного фасадів  вінчаються позолоченими хрестами і монограмами Богородиці.

Після закриття монастиря в 1922 р. і відкриттям в його будівлях І Всеукраїнського будинку відпочинку, в ній було розташовано водолікарню, а згодом  використовувалась як бібліотека (2-й поверх) і зал лікувальної фізкультури (1 поверх) санаторію «Святі Гори». У 1996 році церква передана  у власність Свято-Успенському Святогірському монастирю, в якій щорічно 14 жовтня проводиться  рання Божественна літургія.

 
 
 
 
 
   


Духовное наследие   Рейтинг@Mail.ru