левый узор
 
В фондах Святогірського державного історико-архітектурного заповідника зберігається цікавий артефакт - антропоморфна фігурка половецького часу з Теплинського лісу. Антропоморфна бронзова фігурка була виявлена на схилі одного з урочищ лісн

 

В фондах Святогірського державного історико-архітектурного заповідника зберігається цікавий артефакт - антропоморфна фігурка половецького часу з Теплинського лісу.


Антропоморфна бронзова фігурка була виявлена на схилі одного з урочищ лісництва розташованого в Слов'янському районі Донецької області, неподалік Теплинського городища, в 600-700 м від місцезнаходження комплексу залізних речей. Відноситься до категорії знахідок відомих в спеціальній літературі як фігурки «уродців». Фігурка суцільнолита з явними ознаками фізичної вади. Виконана з використанням технології цільного лиття, при якій на піщано-глинисту модель наноситься тонкий шар воску, який витоплюється рідким металом.

Фігурка пошкоджена ще в давнину і складалася з чотирьох частин. Нижня частина фігурки - відсутня. З двох сторін голови розташовані невеликі вуха підпрямокутної форми з пробитими в них круглими наскрізними отворами. Конічна голова фігурки і характер нанесених отворів очей і рота передбачають зображення людини в шаманському балахоні з маскою на обличчі. Елементи головного убору аналогічні половецьким кам’яним скульптурам. Додатковим аргументом на користь її половецької приналежності є уламок руки, що направлений догори.

Фігурка є атрибутом шаманського культу і відображає релігійні уявлення і культуру частини населення Подінців’я в половецький час. Хронологічно «теплинський ідол» міг існувати в рамках XI-XIV століть.

 

 
 
 
 
 
   


Духовное наследие   Рейтинг@Mail.ru