левый узор
 
ПРЕС-РЕЛІЗ до наукової конференції «XII Сібільовські читання» у м.Святогірську Донецької області 14-15 грудня 2017 року.

ПРЕС-РЕЛІЗ

до наукової конференції «XII Сібільовські читання»

у м.Святогірську Донецької області 14-15 грудня 2017 року.

Організатори конференції:

- Комунальний заклад «Державний історико-архітектурний заповідник у м.Святогірську»

- Свято-Успенська Святогірська лавра

Місце проведення конференції – актова зала Свято-Успенської Святогірської лаври (корпус №10).

Початок роботи конференції –14 грудня 2017 року о 10.00.

Проведення в 2005 році I-ї Всеукраїнської науково-практичної конференції з проблем збереження культурної спадщини України на базі Державного історико-архітектурного заповідника у м. Святогірську дало поштовх до подальшого вивчення історико-культурної спадщини Донецького регіону і зокрема Святогірського історичного ареалу. Результати вказаних досліджень вже традиційно оприлюднюються на науковій конференції «Сібільовські читання», яка в 2017 році відбудеться 14-15 грудня. Організатори конференції – комунальний заклад «Державний історико-архітектурний заповідник у м.Святогірську» і Свято-Успенська Святогірська лавра. Останні два зібрання істориків,археологів, працівників музеїв,краєзнавців проводяться в актовій залі лаври,де презентуються новітні наукові розвідки по тематиці Святогір’я.

Перед початком конференції учасники знайомляться з новітніми виданнями організаторів конференції. В цьому році презентуються п’ять видань 2017 року:

Святогорье. Леонид Золотарев: художественный альбом. — Издание Свято-Успенской Святогорской Лавры, 2017. — 144 с., илл. Рус., англ.

Православный календарь. 2018. . — Издание Свято-Успенской Святогорской Лавры, 2017. — 140 с., илл. Рус.

Максимович И.К. Сборник сведений о роде "Максимович" . Репринтное издание 1897 г. — Харьков, 2017. — 145 с., 3 л. портр., 1 л. табл.

Матеріальна і духовна культура населення Подінців’я в період середньовіччя.VIII-XIVст. На прикладі городища «Царине» (Маяцьке). Каталог виставки . КЗ «Державний історико-архітектурний заповідник у м.Святогірську». (Автори-уколадачі Дєдов В.М.,Шамрай А.В., Соловкін О.О.).− К.: ТОВ «Видавничий дім САМ»,2017.−96с.з іл.

Святогірський альманах 2017. Збірка наукових праць. КЗ «Державний історико-архітектурний заповідник у м. Святогірську». − Харків: Видавництво Федорко,2017.− 328 с.

До програми «XII Сібільовських читань» залучені доповіді по трьох секціях:

1.Археологічні дослідження.

2.Історичні дослідження і музеєзнавство.

3.Історіографія та джерела. Матеріали до ювілейних дат.

Постійними авторами 1-го розділу являються донецькі археологи і дослідники середньовічних пам’яток (О.В.Колесник, Е.Є.Кравченко, В.К.Гриб), харківські археологи (І.В.Голубєва, А.М.Голубєв), дослідники з м. Слов’янська (А.В.Шамрай,О.О.Соловкін).

В секції «Історичні і пам’яткоохоронні дослідження. Музеєзнавство» поряд з темами по дослідженню історії Святих Гір, представлених науковцями заповідника (Дєдов В.М., Дєдова Я.Д.,Дєдов О.В.Соляник А.А.), доповідачами представлені новітні матеріали з історії міст Краматорська (В.Ф.Коцаренко), Слов’янська (В.В.Давиденко,О.М.Зоря, Іванов В.О. ). Тему освоєння «Дикого поля» в XVI-XVII ст. продовжує донецький історик Г.Г.Чепіга. Історії музейної справи на Донеччині в 30-ті рр..XX ст., зокрема створенню антирелігійного музею в історичних будівлях Святогірської лаври присвячено дослідження директора заповідника С.С.Шарабан. На 3-й секції конференції представлені результати пошукової роботи нових історичних джерел, перш за все архівних документів з історії Святогірського історичного ареалу (автори архімандрит Лазар (Терещенко), Д.В.Пилипенко,В.М.Дєдов, В.О.Іванов), документів і публікацій початку XX ст., присвячених священику-археологу В.Спесивцеву, невідомому раніш рукопису Дніпрової Чайки про половецькі статуї біля Бахмута присвячене повідомлення дослідника С.Й.Татарінова з Бахмуту. В 2017 році продовжені розвідки по темах історії фортеці Ямполь дослідників Євсеєнко С.А. і Меценко М.В. і увічненню пам’яті відомих осіб культури України, які перебували у Святих Горах харківського письменника і мецената Миколи Шакіна. Цього року представлені наробки щодо увічнення пам’яті Григорія Сковороди. В рамках новітнього проекту «Літопис Святих Гір» представлено дослідження співробітників заповідника Дєдова О.В. і Дєдової Я.Д. по архівних джерелах XVIII ст. 3-я секція також присвячена матеріалам до ювілеїв (доповідь архімандрита Лазаря до 25-річчя відновленого Святогірського монастиря; матеріали слов’янського краєзнавця О.Й.Духіна і художника-графіка О.К.Кохана (м.Київ) до ювілейних дат художників П.П.Депутатової і О.К.Кохана; дослідження В.М.Дєдова про поїздку письменника І.Буніна у Святі Гори в зв’язку з 120-літтям публікації однойменного оповідання; доповідь науковців Донецького обласного художнього музею С.Ф.Непочатової і І.О.Тішиної до 90 – ліття педагога, художника, організатора музею народної архітектури і побуту в с. Прелесне О.І.Шевченка, розвідка слов’янського науковця В.І.Романька, яка присвячена 100-літтю публікації першого вірша В.Сосюри. Всього на конференцію заявлено 26 доповідей. З них 22 доповіді опубліковані в збірці наукових статей «Святогірський альманах 2017».

Програма конференції розрахована на два дні. На другий день передбачена презентація археологічної виставки «Нові археологічні комплекси Подінців’я періоду середньовіччя. VIIIXIV ст.», яка створена на основі музейних колекцій Святогірського історико-архітектурного заповідника, Харківського історичного музею, Харківського національного педагогічного університету ім.Г.С.Сковороди,Слов’янського краєзнавчого музею. Традиційно до програми «Сібільовських читань» включена екскурсія по пам’ятниках архітектури і експозиціях музеїв Святогірської лаври і заповідника.

ОРГКОМІТЕТ

 

 

 
 
 
 
 
   


Духовное наследие   Рейтинг@Mail.ru