левый узор
 
Архив новостей

Виставка «Дослідження та реставрація архітектурних пам’ятників Святогірського Успенського монастиря XVII-XIX століть» відкрилася для відвідування у виставковому залі Святогірського історико-архітектурного заповідника 28 лютого. Виставка підготовлена науковцями історико-архітектурного заповідника з нагоди 85 річниці Донецької області. Основна мета виставки – ознайомити відвідувачів заповідника з результатами багаторічної роботи по дослідженню і реставрації комплексу пам’яток архітектури Святогірського монастиря – основним комплексом національного культурного надбання в Донецькій області. На виставці представлені матеріали по пам’ятниках архітектури національного значення: печерах, Миколаївській церкві, підземній церкві прп. Антонія і Феодосія XVII століття, Успенському собору, Андріївській каплиці, Печернику, Кирило-Мефодіївських сходах, Готелю, Кузні, Баштах монастирської стіни та ін. пам’ятниках архітектури XIX століття.

Поряд з фотофіксацією результатів відновлення пам’яток, кресленнями проектів реставрації, на виставці представлені предмети, знайдені під час досліджень, апаратура, що використовувалася за контролем стану крейдяної скелі в 80-90-х роках XX ст., а також архівні відеоматеріали, в яких зафіксований процес реставрації окремих об’єктів культурної спадщини. Всього на виставці представлені музейні предмети, фото, документи, що відображають роботу науковців, архітекторів, реставраторів по відновленню пам’яток історії та архітектури в кількості 259 муз. експонатів.

На відкриття виставки прибули науковці, реставратори, краєзнавці, представники управління культури і туризму облдержадміністрації, місцевих органів самоуправління. Хід відкриття виставки висвітлювався журналістами обласної телекомпанії «До ТеБе» і Слов’янської телекомпанії «САТ+».

Виставку відкрила зав. відділом «Історичний музей» Святогірського заповідника Анна Соляник. Гостей і учасників відкриття привітала директор заповідника Світлана Шарабан. Про підготовку виставки і її склад розповіли автор і науковий керівник виставки Наталя Шалаєва і Володимир Дєдов.

Останній подякував за багаторічну співпрацю реставраторів і науковців і вручив нову книгу «Святогірський історико-архітектурний заповідник. Збереження, дослідження, реставрація. 1980-2015» Наталі Шалаєвій і колишньому начальнику реставраційної дільниці Сумської науково – реставраційної майстерні Григорію Оглоблі.

На відкритті виставки також виступили Григорій Оглобля, заступник голови Святогірського міськвиконкому Дмитро Климович, головний спеціаліст управління культури і туризму облдержадміністрації Вікторія Кордюкова, голова Донецької обласної організації Національної спілки краєзнавців України Валерій Романько.

 

Фоторепортаж з відкриття виставки.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Прес - реліз

до відкриття виставки присвяченій 85 річниці Донецької області «Дослідження та реставрація архітектурних пам’ятників Святогірського Успенського монастиря XVII-XIXстоліть»


Виставка «Дослідження та реставрація архітектурних пам’ятників Святогірського Успенського монастиря XVII-XIXстоліть» підготовлена Святогірським історико-архітектурним заповідником з нагоди 85 -річчя Донецької області. В 1980 році в області був створений історико-архітектурний заповідник у м.Святогірську з метою збереження об’єктів культурної спадщини України, перш за все архітектурних пам’яток Святогірського Успенського монастиря XVII-XIX століть (з 2004 року – Святогірська Свято-Усапенська лавра). Протягом 30 років дирекція історико-архітектурного заповідника за підтримки органів місцевого самоврядування, товариства охорони культурної спадщини Донецької області, відновленого у 1992 році Святогірського монастиря, забезпечували виконання програм збереження та реставрації об’єктів національної культурної спадщини у Святогірську. Результати багаторічної роботи по дослідженню і реставрації комплексу пам’яток архітектури Святогірського монастиря висвітлені на виставці заповідника. Тут представлені матеріали по пам’ятниках архітектури національного значення: печерам, Миколаївській церкви, підземної церкви прп. Антонія і Феодосія XVIIстоліття, Успенському собору, Андріївській каплиці, печернику, Кирило-Мефодіївським сходам, Готелю,Кузні, Баштам монастирської стіни та ін. пам’ятникам архітектури XIXстоліття. Поряд з фотофіксацією результатів відновлення пам’яток, кресленнями проектів реставрації, на виставці представлені предмети, знайдені під час досліджень, апаратура,що використовувалася за контролем стану крейдяної скелі в 80-90-х роках XX ст. Всього на виставці представлені музейні предмети, фото, документи, що відображають роботу науковців, архітекторів, реставраторів по відновленню пам’яток історії та архітектури в кількості 259 муз. експонатів. В центральній вітрині представлений макет втраченого зараз архітектурного комплексу садиби Потьомкіних XIX ст. в М.1:100

Архівні відеоматеріали, в яких зафіксовано процес реставраційних робіт по відновленню іконостасів печерних храмів, захисту від руйнування крейдяної скелі представлений на трьох моніторах виставки.

Відкриття виставки відбудеться 28.02. о 14.00. у виставковому залі Святогірського заповідника за адресою: м.Святогірськ, вул. Зарічна3,кор.20 (територія Святогірської лаври).

 

 

 

15 лютого 2017 року в читальному залі Центральної бібліотеки м.Слов’янська відбулася презентація нових наукових видань Святогірського  історико-архітектурного заповідника Презентація видань заповідника проводиться бібліотекою  щорічно з метою ознайомлення мешканців Слов’янська і зокрема відвідувачів бібліотеки з новими надходженнями книг історико-краєзнавчого характеру. Останнім часом до фонду бібліотеки надійшли два видання, підготовлених Святогірським історико-архітектурним заповідником в 2016 році:

1. «Святогірський альманах 2016». Збірка  наукових праць.2016.

2. Святогірський історико-архітектурний заповідник. Збереження, дослідження, реставрація культурної спадщини.1980-2015».     Монографія Володимира Дєдова.2016.

Альманах є щорічним науковим виданням заповідника. «Святогірський альманах 2016» став 11-м   випуском збірки, в якому опубліковані 23 статті  з археології, історії, музеєзнавства. У збірку представили результати власних досліджень 29 авторів. Видана накладом 150  примірників в Харкові.

З змістом Альманаху ознайомив аудиторію,  головний редактор збірки, провідний науковий співробітник заповідника Володимир Дєдов. Він коротко представив авторів, теми і актуальність  кожного дослідження. Більшість авторів збірки працюють в наукових і музейних установах Донецької області, а також входять до Національної спілки краєзнавців України. На презентації виступили науковці і краєзнавці Слов’янська:старший науковий співробітник Слов’янського краєзнавчого музею Анатолій Шамрай, науковий співробітник Донецького художнього музею Світлана Непочатова, краєзнавець Олексій Духін. Вони розповіли про власні історичні  і археологічні розвідки, результати яких знайшли відображення в  збірці. Дослідження Святогірського заповідника представили Володимир Дєдов і зав.науково-просвітницьким відділом заповідника Ярослава Дєдова.

 

Монографію «Святогірський історико-архітектурний заповідник. Збереження, дослідження, реставрація культурної спадщини.1980-2015» представив автор, Володимир Дєдов і рецензент книги, доктор історичних наук Віктор Бондаренко. Видання включає 7 розділів, кожний з яких присвячений окремим об’єктам культурної спадщини Святогірського заповідника у відповідний  хронологічний період. Кожний з розділів книги багато ілюстрований фотографіями пам’ятників архітектури і історії в різні часи їх існування, кресленнями проектів реставрації, фіксацією процесу реставрації окремих об’єктів.

На презентації виступили і побажали подальшої плідної роботи в галузі дослідження і збереження культурної спадщини Святогір’я заступник начальника відділу культури Слов’янської міськради Оксана Гусейнова, а також працівники  бібліотеки.

 

Фоторепортаж з презентації (фото Я. Дєдової)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

18 січня 2017 року відбулося засідання Наукової ради  заповідника,  на якому було розглянуті пропозиції і зауваження до проекту будівництва в зоні регулювання забудови Державного історико-архітектурного заповідника. Докладніше…

 

18 січня 2017 року відбулося засідання Наукової ради Державного історико - архітектурного заповідника у м.Святогірську на якому було розглянуті науково обґрунтовані пропозиції і зауваження, викладені у висновку «Про проект будівництва в зоні регулювання забудови Державного історико-архітектурного заповідника у м.Святогірську і його вплив на збереження об’єктів культурної спадщини і пов’язаних з ними територій». Документ розроблений науковцями заповідники за участю експертів в галузі грошової оцінки пам’ятників архітектури Свято-Успенської Святогірської лаври. Прийнято рішення про направлення представлених матеріалів на розгляд Святогірської міської ради і органів охорони культурної спадщини Донецької області.

Текст документу розташовано нижче, та виставлений на сайті в розділі «Наші публікації». 

ЗАКЛЮЧЕННЯ


«Про проект будівництва в зоні регулювання забудови Державного історико-архітектурного заповідника у м.Святогірську і його вплив на збереження об’єктів культурної спадщини і пов’язаних з ними територій»

КЗ «Державний історико-архітектурний заповідник у м.Святогірську», керуючись «Положенням про державний історико-архітектурний заповідник у м.Слов’яногірську», затвердженого рішенням виконкому Донецької обласної ради народних депутатів» від 12.11.1980 р. №790 і діючи в межах повноважень, визначених Статутом комунального закладу «Державний історико-архітектурний заповідник у м.Святогірську», затвердженого розпорядженням голови Донецької облдержадміністрації від 27.11.2008 р.№583 розглянув проектну документацію, виставлену на офіційному сайті Святогірської міської ради в грудні 2016 року з титулом «Детальный план территории с целью определения планировочной организации и развития территории по улице Набережная,11 в г.Святогорске». Стадія ДПТ.2016р.

Замовник: Святогірська міська рада. Виконавець: ПП «РЕСТРО» (ліцензія сер.АГ,№577247). Дата розробки – 2016р рік.

Проектна документація розглядалася в складі:

1) Пояснювальна записка;

2) Схема розташування території в планувальній структурі м. Святогірська. М.1:10000.План існуючого використання території. Опорний план. М:1:1000 – Аркуш 1.Стадія ДП;

3) Проектний план. План червоних ліній.М1:1000. - Аркуш 3.Стадія ДП.

Науковою частиною СДІАЗ з залученням експертів в галузі оцінки впливу нового будівництва на об’єкти культурної спадщини СДІАЗ в межах території заповідника і його охоронних зон підготовлені науково обґрунтовані зауваження і пропозиції щодо приведення вказаного проекту у відповідність до норм Закону України «Про охорону культурної спадщини» і науково-проектної документації «Проект землеустрою щодо організації і встановлення меж території Державного історико-архітектурного заповідника у м.Святогірську», затвердженого рішенням Святогірської міської ради від 25.01.2013 р.№11-XXIX-6 (розробник ін.-т «Донбасбудрозвідування»,філія ДП «Укр НДІІНТВ» , погодження Міністерства культури України; лист погодження № 774/10/61-12 від 15.11.2012р. ).

1.Основні архітектурні рішення і показники проекту.

Проектом визначена територія площею 2,3665 га під нове будівництво

( забудова котеджами з гаражами, автостоянкою, господарсько-побутовими приміщеннями) по вул.Набережна в м.Святогірську в ландшафтно-рекреаційній зоні міста. Ділянка для будівництва обрана вздовж набережної лівого берегу Сіверського Дінця і згідно «Схеми розташування території в планувальній структурі м.Святогірськ» знаходиться в зоні зелених насаджень лісопарку напроти Свято-Успенської Святогірської лаври і об’єктів культурної спадщини Державного історико-архітектурного заповідника у м.Святогірську [1]. Проектом передбачено будівництво 15 будинків висотою 9-12 м в два-три поверхи з інфраструктурою для забезпечення обслуговування будинків і умов проживання сімей, що визначено проектним планом [2]. В пояснювальній записці зазначено, що житловий котеджний комплекс призначений для довгострокового і короткострокового сімейного відпочинку[3]. Відповідно до опорного плану межі визначеної для використання території практично повністю входять в зону регулювання забудови Державного історико - архітектурного заповідника у м.Святогірську (в подальшому СДІАЗ) [4].

2.Визначення планувальних обмежень і врахування їх при проектуванні.

В пояснювальній записці відносно планувальних обмежень зазначено, що «анализ существующей градостроительной ситуации выявил следующие планировочные ограничения в границах проектируемого участка и на прилегающей территории:

—           охранные зоны воздушных линий ЛЭП 10,0 кВт и ЛЭП 35,00 кВт (20,00 м);

—           границы охранной зоны подземных коммуникаций: сетей водопровода (5,00 м), сетей канализации (3,00 м), линей связи (0,6 м) [5].

Вказаний перелік обмежень не враховує встановлені для вибраної земельної ділянки обмеження зони регулювання забудови заповідника. Обмеження для зони регулювання забудови заповідника в межах м.Святогірська встановлені науково-проектною документацією «Проект землеустрою щодо організації і встановлення меж території Державного історико-архітектурного заповідника у м.Святогірську», затвердженого рішенням Святогірської міської ради від 25.01.2013 р.№11-XXIX-6 .Згідно вказаного проекту «в межах м.Святогірська територія Державного історико-архітектурного заповідника має зону регулювання забудови площею 34,5210 га» [6]. Графічно ця зона визначена в проекті землеустрою на плані зон обмежень [7]. Вказана зона виконує функції буферної зони у взаємодії об’єктів культурної спадщини з новими об’єктами довкілля. Ця зона призначається для збереження особливостей візуального сприйняття пам’ятників історії, архітектури і монументального мистецтва Державного історико-архітектурного заповідника у м.Святогірську на правому березі Сіверського Дінця і відновлення їх ролі в композиції і пейзажі Святогірська. Правовий режим використання зони регулювання забудови заповідника і обмеження, що встановлені для неї визначені відповідно Закону України «Про охорону культурної спадщини», у зв’язку з чим ця земельна ділянка має код 0101.02 класифікатору обмежень – охоронна зона навколо об’єкта культурної спадщини [8].             Відповідно до Інструкції по організації зон охорони нерухомих пам’яток історії і культури, зона регулювання забудови необхідна для встановлення характеру історичного планування, просторової структури, особливостей архітектурного обліку населеного пункту. Крім цього, визначені обмеження, обов’язкові для історичних ареалів міст, які віднесені до категорії історичних населених пунктів України, включених до списку, затвердженого Постановою КМУ від 26 липня 2001 року № 878. (м.Святогірськ входить до цього списку по Донецькій області).

Вимогою для вказаної зони є збереження системи історичної забудови, закріплення значення об’єктів культурної спадщини заповідника, перш за все архітектурного ансамблю XVII-XIX століть Свято-Успенської лаври в архітектурно-просторової організації міста Святогірська, а також забезпечення умов для його візуального сприйняття. У ній мають проводитися реконструкція цінних будинків і споруд, а також заходи щодо забезпечення схоронності традиційного середовища і природного ландшафту. Оскільки визначена для забудови ділянка в зоні регулювання забудови заповідника знаходиться в близькості до об’єктів культурної спадщини СДІАЗ, регулювання забудови підкоряється основним принципам формування історичної забудови в цій зоні. Однією з основних вимог при забудові вказаної зони є вимога не закривати пам’ятники новими спорудами і будівлями з боку обзору і не допускати розміщення в оточенні пам’яток нових будівель, які формують несприятливий фон для їх візуального сприйняття. Нова забудова в цій зоні регламентується за розташуванням, прийомами організації, висотою, довжиною фасадів, масштабністю, характером членувань, архітектурним рішенням, функціональним використанням [9].

Таким чином, проектом не враховані обмеження, встановлені для зони регулювання забудови СДІАЗ відповідно до науково-проектної документації, затвердженої Святогірською міською радою, а саме:

2.1.В проекті відсутня інформація щодо співвідношення меж визначеної для планування земельної ділянки і меж зони регулювання забудови Державного історико-архітектурного заповідника у м.Святогірську.

2.2.В пояснювальній записці не визначений режим використання території зони охорони відповідно до встановленого коду обмежень 0101.02 (зона охорони об’єктів культурної спадщини).

2.3.В проекті відсутні обов’язкові для проектів детального планування в зоні регулювання забудови заповідника:

2.3.1.Дослідження щодо встановлення характеру історичного планування, просторової структури, особливостей архітектурного обліку для визначеної зони і умови забезпечення збереження традиційного середовища.

2.3.2. Заходи щодо забезпечення умов збереження особливостей візуального сприйняття пам’ятників історії, архітектури і монументального мистецтва заповідника з найбільш сприятливих для огляду майданчиків, зокрема дамби з автомобільною і пішохідною дорогою при підході до комплексу пам’яток СДІАЗ. Відсутній аналіз впливу нового будівництва на формування фону візуального сприйняття об’єктів культурної спадщини заповідника.

2.3.3. Відсутнє обґрунтування прийнятих рішень щодо розташування, прийомів організації, висоти, довжини фасадів, масштабності, функціонального використання нової забудови з точки зору виникнення дисонансів в цільності композиції архітектурного комплексу лаври і оточуючого ландшафту.

3. Відповідність проекту генеральному плану м.Святогірська

3.1.Відповідно до Схеми планувальних обмежень генерального плану м.Святогірська [10] в межах запроектованої для використання ділянки і прилеглій території знаходяться слідуючі лінії обмежень, які не виділені в проекті, у всякому випадку в представленій частині проекту:

- межа водоохоронної зони ріки і водоймищ;

- межа можливого затоплення території від прориву хвилі Червонооскольського водосховища;

- межа зони затоплення паводковими водами 10% забезпеченості (раз в 10 років).

Відповідно не визначені ризики, пов’язані з забудовою території, що знаходиться в зонах затоплення і прориву хвилі Червонооскольського водосховища

3.2. Згідно «Схеми планування території (концепція розвитку) м. Святогірська, затвердженою в складі документації генерального плану Святогірська зона регулювання забудови СДІАЗ включена до паркової зони міста з благоустроєм зелених насаджень лісопарку для громадського користування потоків туристів і паломників лаври. Розташування у вказаній зоні житлових будинків для відпочинку окремих сімей не передбачалося. Більш того, у вказаній зоні за визначенням авторів генплану - Алтухова О.В - директора проектної організації Центру містобудівних ініціатив «зону активного відпочинку,включаючи пляж, розважальні, торгівельно – побутові та спортивні об’єкти, готелі та таке інше передбачено максимально дистанціювати від території Лаври та історичної зони [11]. За концепцією автора генплану визначення функціональних зон на території м.Святогірськ передбачається формувати з урахуванням забезпечення комфортного функціонування кожної з них, з мінімальним негативним впливом однієї на іншу. Для зони регулювання забудови передбачено генпланом система штучних декоративних водойм з архітектурними акцентами (малими архітектурними формами), видовими майданчиками, пішохідними алеями. Першою чергою реалізації плану створення паркової зони перед пам’ятниками архітектури XVII-XIX століть Святогірського Успенського монастиря стало будівництво набережної.

Таким чином, проектні рішення запропонованого проекту не відповідають функціональному зонуванню передбаченому генпланом і створюють конфлікт між двома зонами: парковою зоною для громадського використання і житловим сектором для приватного використання.

4. Наслідки реалізації проекту без врахування вимог пам’яткоохоронного законодавства.

Наслідками реалізації проекту розміщення приватних будинків і споруд в зоні регулювання забудови СДІАЗ може бути порушення традиційного історичного середовища і формування нового архітектурного оточення навколо пам’яток архітектури національного значення Святогірської лаври, а також порушення сприйняття архітектурного ансамблю XVII-XIX століть при підході до комплексу. Це в свою чергу вплине на містобудівну і культурну цінності пам’яток СДІАЗ і відповідно на зменшення їх грошової вартості. Згідно «Методики грошової оцінки пам’ятників архітектури», затвердженої Постановою КМУ від 1447 від 26.09.2002 р. балансова вартість нерухомих об’єктів культурної спадщини визначається з урахуванням коефіцієнту збереженості первісного містобудівного та ландшафтного оточення пам’ятки. Наприклад, реалізація проекту реконструкції приватного будинку по вул. Зарічна 4 (колишній корпус №40 санаторію ім..Артема) зменшила балансову вартість пам’ятника архітектури XIX ст. Готелю Святогірського монастиря (кор.№9) в 2007 році на 1 млн. грн., чим нанесена майнова шкода спільної власності сіл, селищ, міст Донецької області, що знаходиться під управлінням Донецької обласної ради [12] Для уникнення втрат балансової вартості пам’ятників архітектури Святогірської лаври необхідно відповідну провести експертизу проекту в частині впливу нової забудови на культурну цінність і вартість об’єктів культурної спадщини СДІАЗ.

5.Вимоги законодавства при проектуванні містобудівних перетворень в зонах регулювання забудови заповідника.

5.1.Відповідно до ст.5.п.14.Закону України про охорону культурної спадщини проекти містобудівних перетворень на території заповідника,в зонах охорони заповідних територій і історичних ареалах населених місць, а також проекти, реалізація яких може позначитися на об’єктах культурної спадщини національного значення погоджуються з центральним органом виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини, тобто Міністерством культури України.

5.2.Згідно ст.6.п.2.7.Закону України про охорону культурної спадщини до повноважень міської ради належить надання висновків щодо відповідних програм та проектів містобудівних, архітектурних і ландшафтних перетворень, на пам'ятках місцевого значення, історико-культурних заповідних територіях та в зонах їх охорони, на охоронюваних археологічних територіях, в історичних ареалах населених місць, а також програм та проектів, реалізація яких може позначитися на стані об'єктів культурної спадщини.

5.3.Відповідно до п.1.7.Інструкції з організації зон охорони нерухомих пам’ятників історії і культури відступ від встановленого режиму використання території зон охорони пам’яток можливий тільки за спеціальним проектом, погодженим з відповідним органом охорони пам’яток. Такий проект повинен супроводжуватися дослідженнями, які показують співвідношення будівель що проектуються з пам’ятками і їх вплив на формування ансамблів, на вигляд населеного пункту.

Посилання:

1. Детальный план территории с целью определения планировочной организации и развития территории по улице Набережная,11 в г.Святогорске.- ПП «РЕСТРО»,2016. Стадія ДП.- Арк.1.Схема розташування території в планувальній структурі м. Святогірська. М.1:10000.

2. Детальный план территории с целью определения планировочной организации и развития территории по улице Набережная,11 в г.Святогорске.- .- ПП «РЕСТРО»,2016. Стадія ДП.- Арк.3.Проектний план. План червоних ліній.М1:1000.

3. Детальный план территории с целью определения планировочной организации и развития территории по улице Набережная,11 в г.Святогорске. .- ПП «РЕСТРО»,2016. Пояснювальна записка. –С.8.

4. Детальный план территории с целью определения планировочной организации и развития территории по улице Набережная,11 в г.Святогорске.- ПП «РЕСТРО»,2016. Стадія ДП.- Арк.1.Опорний план. М.1:1000.

5. Детальный план территории с целью определения планировочной организации и развития территории по улице Набережная,11 в г.Святогорске. .- ПП «РЕСТРО»,2016. Пояснювальна записка. –С.8.

6. Проект землеустрою щодо організації і встановлення меж території Державного історико-архітектурного заповідника у м.Святогірську».Донецьк:Донбасбудрозвідування-Філія ДП «Укр НДІІНТВ», 2009-2013.-Науковий архів СДІАЗ.-Ф.АС9 – 35/91.-С.5.

7. Проект землеустрою щодо організації і встановлення меж території Державного історико-архітектурного заповідника у м.Святогірську». Донецьк: «Донбасбудрозвідування» -Науковий архів СДІАЗ.-Ф.АС9 – 35/91.- План меж земельних ділянок щодо яких встановлено обмеження.Стадія П.Вид ІВ,арк.1. М.1:5000

8. Проект землеустрою щодо організації і встановлення меж території Державного історико-архітектурного заповідника у м.Святогірську».Донецьк:Донбасбудрозвідування-Філія ДП «Укр НДІІНТВ», 2009-2013.-Науковий архів СДІАЗ.-Ф.АС9 – 35/91.-С.16.

9. Там само.

10. Проект землеустрою щодо організації і встановлення меж території Державного історико-архітектурного заповідника у м.Святогірську».Донецьк:Донбасбудрозвідування-Філія ДП «Укр НДІІНТВ», 2009-2013.-Науковий архів СДІАЗ.-Ф.АС9 – 35/91. - Викопіювання з схеми планувальних обмежень генерального плану м.Святогірська, арк..44.

11. Алтухов О.В. Вплив місцевих історико-культурних та природних особливостей на функціонально-територіальну організацію туристично-рекреаційних центрів (на прикладі м.Святогірськ)//Проблеми збереження і використання культурної спадщини в Україні. Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції м.Святогірськ Дон.обл.25-27 травня 2005 р.- Слов’янськ: «Печатный двор»,2005.-С.13.

12. Висновок про проведення експертизи від 06.08.2007 р. про визначення зниження вартості пам’ятника архітектури – Готель XIX ст.(корпус №9) внаслідок негативного впливу будівлі – корпусу №40 після проведення реконструкції.- Львів,2007.- Науковий архів СДІАЗ.- Інв.АТС-150/3.-Л.3.

Перелік ілюстрацій, що додаються:

1. Схема розташування території в планувальній структурі м. Святогірська.М.1:10000. Опорний план. М.1:1000 в складі проекту «Детальный план территории с целью определения планировочной организации и развития территории по улице Набережная,11 в г.Святогорске».

2. Проектний план. План червоних ліній.М1:1000 в складі проекту «Детальный план территории с целью определения планировочной организации и развития территории по улице Набережная,11 в г.Святогорске».

 

 

 

Археологічна виставка «Матеріальна та духовна культура населення городища Царине  в період середньовіччя.VIII-XIVстоліття» відкрилася у виставковому залі Слов’янського краєзнавчого музею 17 січня 2017 року. Виставка підготовлена  Святогірським історико-архітектурним заповідником за участю Слов’янського краєзнавчого музею на основі археологічних колекцій зібраних вказаними музейними закладами і колекціонерами на одному пам’ятнику – середньовічному городищи Царине у с.Маякі Слов’янського району Донецької обл. На виставці представлено біля 1000 музейних предметів, які характеризують рівень економічного і культурного розвитку місцевого населення в середні віки.

На відкриття виставки прибули археологи, краєзнавці, учні шкіл з м.Слов’янька, представники  відділу культури Слов’янської міськради, засоби масової інформації.

Виставку відкрив старший науковий співробітник Слов’янського краєзнавчого музею Анатолій Шамрай. На відкритті виступили: автор виставки, провідний науковий співробітник заповідника Володимир Дєдов, заст. начальника відділу культури  Слов’янської міськради Оксана Гусейногва, дослідники археологічної спадщини Подінців’я. Виступаючі звернули увагу, що на виставці представлені результати багаторічних досліджень, проведених на території Маяцького городища, Окремі розділи виставки присвячені озброєнню і побуту мешканців городища,  розвитку  різних промислів і ремесел включаючи кольорову металургію і ювелірне виробництво. Більшість  предметів, представлених на виставці  відносяться до салтово-маяцької археологічній культури VIII-Xст. Хазарського каганату. Носіями вказаної  культури в Подінців’ї вважаються протоболгари і алани. Разом з тим,  як свідчать артефакти, в орбіту каганату були залучені слов’яни.

Фоторепортаж з виставки.

https://www.facebook.com/pg/Slavmuzey/photos/?tab=album&album_id=1745305179118812

 
«ПерваяПредыдущая12345678910СледующаяПоследняя»

Страница 4 из 14
 
 
 
 
   


Духовное наследие   Рейтинг@Mail.ru