левый узор
 
Архив новостей

Виставка під узагальнюючою назвою «Святі Гори в історії Слобідської України»  підготовлена до 20-річчя незалежності України Святогірським історико-архітектурним заповідником за сприянням Музею археології і етнографії Слобідської України Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна, Слов’янського краєзнавчого музею, Музею книги та друкарства Острозького історико-культурного заповідника Рівненської обл.. і відкрита для відвідування з 18 серпня в виставковому залі корпусу № 20 заповідника на території Святогірської лаври.

Умовно виставка складається з двох частин: археологічної – на основі артефактів XVII-XVIII ст.. і колекції стародруків з переліку богослужбової літератури Святогірського монастиря XVII ст.

Археологічна частина виставки представлена 365 предметами, знайденими під час досліджень культурного шару Святогірського монастиря, міст-фортець XVII-XVIII ст.: Цареборисів (с. Красний Оскол Ізюмського р-ну Харківської обл.., Тор (м. Слов’янськ), Маяки (с. Маяки Слов’янського району Донецької обл.) та козацьких поселень XVII-XVIII ст. в межах Святих Гір. Окремими групами виділені нумізматична колекція XVI-XVIII ст. (монети з Польщі, Швеції, Росії), козацькі натільні хрести XVI-XVIII ст. ,зброя козацької доби (гарматні ядра, списи, стріли, сокири, кулі, кремінь для рушниць), різноманітні предмети побуту та ремесел, власні речі населення фортець, в т.ч. козацькі люльки, прикраси, елементи одягу та спорядження. Вказані групи предметів в експозиції супроводжуються архівними документами і текстами про роль українського козацтва в освоєнні «дикого поля».

Розділ виставки під назвою «Богослужбова література Святогірського монастиря» представлена 17 стародруками XVII ст.., які використовувались в початковий період існування Святогірського монастиря, про що свідчать представлені на виставці архівні документи обителі з переліками богослужбової літератури. На виставці представлено 10 російських стародруків які по часу відносяться до періоду початків формування бібліотеки Святогірського печерного монастиря (20-30 рр. XVII ст.)., а також 7 видань друкарні Києво-Печерської лаври та друкарні львівського Успенського православного ставропігійського братства ( 2 пол. XVII ст..). Найбільш раннім є видання Псалтиря учбового 1622 року Печатного двору в Москві (друкар Кондратій Іванов). До рідких видань належать московські видання Часовника (1651 рік), який сьогодні відомий лише в двох колекціях, Октоїха (1638 рік), Тріодь пісна (Київ, друкарня лаври, 1627 рік), сльозківський Апостол (Львів, 1654 рік). Привертає увагу надзвичайна цікава книга для читання – Маргарит (в перекладі з грецької – перли) Іоанна Златоустого, видання Московського печатного двору 1698 р. На примірнику, представленому на виставці, збереглися багаточисельні маргіналії XVII-XVIII століть, а також запис про покупку книги у 1753 році за 6 рублів. В цей же розділ виставки включені перші писемні документи про Святі Гори, рідкий картографічний матеріал цього часу, а також скульптурні елементи і фрагменти іконостасів з колекцій Святогірського і Острозького заповідників.

Таким чином, розділ виставки стародруків є певною спробою наукової реконструкції репертуару монастирської книгозбірні Святогірського монастиря, а також дозволяє відслідкувати роль Святих Гір в формуванні духовних підвалин світогляду та культури населення Слобідської України.

Фото презентация открытия новой выставки

 

 

Відкриває виставку директор заповідника В.М.Дєдов

 

Колекцію стародруків представляє директор музею книги і друкарства м.Острог Рівненьської обл.

 

Каталог виставки презентує директор видавництва Ваш імідж м.Донецька О.Д.Арламов

 

 

Археологіічні матеріали з розкопок фортеці Тор представила директор Словянського краєзнавчого музею Л.Я.Зандер

 

Фахову оцінку експозиції дає директор обласного художнього музею Г.В.Чумак

 

 

Враженнями від виставки стародрукованих книг висловлює письменник,поет з м.Словянськ Олександр Яровой

 

 

Виступ колеги з обласного краєзнавчого музею, ст.наук.співробітника, Л.Лигановой

 

 

В відкритті виставки взяла участь секретар Cвятогірської міськради Т.В.Божко

 

 

9.Екскурсію для учасників відкриття виставки веде ст.наук.співробітник заповідника Н.Г.Шалаєва

Фрагменты экспозиции выставки

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

24 мая 2011г. в Макеевском художественно-краеведческом музее открыта выставка Святогорского историко-архитектурного заповедника «Восхождение к образу», приуроченная к 20 летию совместной творческой деятельности заслуженных художников Украины Геннадия Жукова и Владимира Теличко в области монументальной росписи и создания иконостасов в православных храмах Украины, России, Белоруссии, Польши.

Символично, что организаторы выставки: Государственный историко-архитектурный заповедник в г.Святогорске и Макеевский художественно-краеведческий музей пригласили гостей на открытие выставки в день славянской письменности и культуры, прославления св.равноапостольных Кирилла и Мефодия, учителей славянских.
Выставка создана Государственным историко-архитектурным заповедником
г. Святогорска при поддержке управления культуры и туризма облгосадминистрации в рамках мероприятий Донецкой области по подготовке к празднованию 1025 годовщины принятия христианства на Руси. Авторы выставки, засл. работник культуры Украины Владимир Дедов, засл. художники Украины Геннадий Жуков и Владимир Теличко представили на 39 презентационных холстах более 120 композиций храмовой росписи и иконостасов в 14 сакральных объектах четырёх стран: Украины, России, Белоруссии, Польши. Наибольший объём выставки занимают иллюстрации к росписи интерьеров Преображенского кафедрального собора (нижняя церковь Сергия Радонежского) и храма Георгия Победоносца в Донецке, а также двух церквей в Польше: наибольшего православного храма Святого Духа в г. Белостоке и церкви Иоанна Крестителя в г. Гайновке.
Материалы выставки охватывают 20 летнюю творческую работу двух донецких художников Г..Жукова и В. Теличко, выполненную самостоятельно в небольших храмах России (храм Георгия Победоносца в п.Дальний Липецкой области),Украины (иконостасы храма Казанской иконы Божьей матери в п.Новый Свет Старобешевского р-на Донецкой области, пещерных храмов Алексея человека Божьего и церкви пр.Антония и Феодосия в Святогорской лавре),или в составе бригад художников иконописцев, когда речь идёт о крупных сакральных объектах. Во всех случаях организаторы выставки представили кроме презентационных материалов монументальной росписи в формате 2х0,8 м, рабочие фотоматериалы и текстовую информацию к творческим проектам художников по 14 храмам Украины, России, Белоруссии и Польши.

Фотоотчет об открытии

1.Открывает выставку научный сотрудник музея Ольга Данченкова

2.Выставку представил директор заповедника В.Н.Дедов

3.Выступает директор музея А.А.Перепелица

4.Об участии в подготовке выставки рассказывает директор полиграфпредприятия "Ваш имидж" А.Д.Арламов

5.Участники открытия выставки Восхождение к образу в Макеевском художественно-краеведческом музее

6.Открытие выставки освещают средства массовой информации г.Макеевки

 

 

8 мая на Мемориале Великой Отечественной войны, входящего в состав памятников истории Святогорского историко-архитектурного заповедника состоялся митинг, посвящённый 66 годовщине Дня Победы над фашистской Германией.

В митинге принял участие глава Донецкой облгосадминистрации А.М.Близнюк.

 

Фотоотчёт – прилагается.

День Победы на Мемориале Великой Отечественной войны на Святых горах.

На митинг по случаю 66 годовщины капитуляции фашистской Германии прибыли представители 12 городов и районов области.

Открытие митинга главой Славянской райгосадминистрации П.И.Белоконовым.

Панихида (лития) по погибшим воинам 8 мая на Мемориале Великой Отечественной войны

С приветственным словом выступил Глава облгосадминистрации А.М.Близнюк.

Поздравления с Днём Победы участников освобождения Святогорья.

Выступает народный депутат,поэт Борис Белаш.

Возложение цветов к братской могиле Мемориала на горе Артёма

Цветы к Блоку Памяти Мемориала.


 

 

27 квітня 2011 року відбулося відкриття виставки “Вартові степу” (українське козацтво в мистецьких творах та археологічних знахідках) у виставковому залі Державного історико-архітектурного заповідника у м. Святогірську за адресою: вул. Зарічна, 3, корпус № 20. Виставка присвячена 485 річниці першої писемної згадки про Святі Гори

Створена на основі художньої колекції «Лицарі Запорозької Січі» народного художника України Володимира Степановича Шенделя

В складі виставки експонуються археологічні знахідки козацької доби (XVII-XVIII ст.) з розкопок на місці козацьких поселень на Святих Горах та міст-фортець Цареборисів, Тор, Маяки.

Художньо-археологічна виставка під узагальнюючою назвою «Вартові степу» підготовлена Святогірським історико-архітектурним заповідником за сприянням Музею археології і етнографії Слобідської України Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна і Слов’янського краєзнавчого музею і урочисто відкрита 27 квітня 2011р. в виставковому залі корпусу №20 заповідника на території Святогірської лаври.

Художня частина виставка побудована на тематичній колекції творів народного художника України В.С. Шенделя під назвою «Лицарі Січі Запорозької» в кількості 40 робіт живопису,графіки,ліногравюри. Створення такої виставки є певним підсумком багаторічної роботи відомого донецького митця, а також, результатом досліджень науковців щодо визначення ролі і місця українського козацтва в освоєнні «дикого поля» в XVI-XVII ст., захисту південних територій України від зовнішніх ворогів.

Виставка невипадково представлена широкому загалу саме в Святогірську. Протягом XVI-XVIIІ ст. запорозьке козацтво і Святі Гори мають спільні зв’язки, що знайшло відображення як в історичних джерелах,так і археологічних пам’ятках. Перші писемні звістки про Святі гори як вартовий осередок припадають на першу половину XVI ст. Австрійський дипломат, барон Сигізмунд Герберштейн, який двічі (в 1517 і 1526 рр.) перебував з місією у Москві вперше повідомив про сторожу в Святих Горах в своїх щоденниках.

Більш ніж 300 археологічних артефактів, документальні матеріали в сукупності з мистецькими творами В.Шенделя дають можливість сучаснику усвідомити і розкрити для себе таке багатогранне історико-політичне і соціально-культурне явище як українське козацтво.

У відкритті виставки прийняли участь представники управління культури і туризму Донецької облдержадміністрації, художники, фахівці музеїв Харкова, Ізюма, Слов’янська, представники громадських організацій,засобів масової інформації, а також видавництво «Ваш імідж»,яке презентувало каталог виставки,підготовлений Святогірським історико-архітектурним заповідником..

Виставка відкрита для відвідування 27 квітня і планується для показу протягом туристичного сезону.

 

Фото-звіт про відкриття виставки.

 

Перед открытием выставки.

Автор художественной части выставки народный художник Украины В.С.Шендель

 

Открытие выставки директором заповедника В.Н.Дедовым.

 

Выступают представители Музея археологии и этнографии Слободской Украины,

директор В.В.Скирда и ст.научный сотрудник И.В.Голубева

 

Коллекцию Славянского музея представляет ст.научный сотрудник А.В.Шамрай

 

Каталог выставки презентует директор издательства "Ваш имидж" А.Д.Арламов

 

Выступает директор Изюмского краеведческого музея О.В.Махортова

 

Старинную козацкую песню исполняет художник Н.И.Корягин

 

Выступает представитель управления культуры и туризма облгосадминистрации С.И.Азарова

 

Фрагмент этнографической части выставки

 

Экскурсию по експозиции живописи и графики на тему запорожского казачества

проводит В.С.Шендель

 

Фрагменти з экспозиції виставки.

 

 

 


 

 

 

11-15 апреля Святогорский историко-архитектурный заповедник принял участие в XV Международной конференции «Слобожанские чтения» в г.Харькове.

На круглом столе конференции «Некрополи Слобожанщины» был представлен доклад директора заповедника В.Н.Дедова на тему «Захоронения Де Волан в Святогорской лавре».

С текстом доклада можно ознакомиться в разделе «Наши публикации».

 

Фото-отчет о конференции.

открытие конференции 11.04.2011.в Харьковском художественном музее.

 

участники конференции. Пленарное заседание

 

секция Некрополи Слобожанщины

 

Доклад В.Дедова на секции Некрополи Слобожанщины 14.04.2011г.

 

 
«ПерваяПредыдущая11121314151617181920СледующаяПоследняя»

Страница 18 из 20
 
 
 
 
   


Духовное наследие   Рейтинг@Mail.ru