левый узор
 
Архив новостей

 

Виставка «Біблія в європейській культурній традиції XVI-XIX ст.» відкрита в рамках підготовки заходів до  фінальної частини чемпіонату Європи по футболу в Святогірському історико-архітектурному заповіднику. Унікальна виставка  стародруків Святого письма 10 європейських країн  – учасників «Євро 2012».

Ідея створення виставки народилась в Острозі (Рівненська обл.), адже місто має давні "біблійні" традиції. В Острозі слов'янський першодрукар Іван Федоров у 1580 році видрукував Новий Заповіт з Псалтирем, а в серпні 1581-го - знамениту Острозьку Біблію - першу повну слов'янську друковану Біблію

Організатори виставки представили 67 старовинних Біблій, надрукованих в Україні, Росії, Польші, Німеччині, Франції, Італії, Голандії, Англії, Швейцарії, Чехії. Найстаріше з них датується 1531 роком (Коментарі на послання апостола Павла. Германія. Кельн). Декілька видань XVI - початку XVII ст. належать до друку Польщі (Познань,1586 р.), Нідерландів (Антверпен,1620 р.) Росії (Москва,1622 р.)Німеччини (Майнц,1609 р.), Швейцарії (Женева,1617 р.), України (Львів,1639 р.), Італії (Рим ,1621 р.),Франції (Париж,1635 р.).

Разом з поширенням друкованих видань Біблій набуває розвитку і мистецтво графіки, деякі з них починають з'яв­лятися ілюстрованими. Всі зібрані на виставці видання тією чи іншою мірою також репрезен­тують образотворче вирішення біблійних образів. Для ознайомлення з мистецтвом художнього оформлення Біблій в  європейських країнах протягом п’яти століть  науковці з музеїв м.Острога і м.Святогірська створили 8 спеціальних екранів для показу ілюстрацій з виставлених екземплярів. Найбільш вагомі ілюстровані видання «представили» Німеччина (Коментарі на Євангеліє. Люнебург,1680 р.), Польща  (Біблія, Варшава,1873 р.), Росія (Біблія в картинах знаменитого художника Густава Доре. Спб, 1897 р.).

Виставка європейської Біблії доповнена колекцією народної ікони з фондів Святогірського заповідника, яка вперше представлена, після реставрації.

Ідею виставки вдалось реалізувати завдяки творчій співпраці Музею книги в Острозі і Святогірського історико-архітектурного заповідника, яка вже мала певний досвід. Першою спільною роботаю став музейний проект  «Святі Гори в історії Слобідської України» в рамках якого фахівцями Острозького музею була реконструйована бібліотека Святогірського монастиря 17 ст. і створена відповідна виставка стародруків 17-18 ст. в 2011 р. Результатом цієї наукової роботи став  своєрідний каталог  виставки, підготовлений в 2012 р. науковцями Святогірського заповідника (упорядник – провідний науковий співробітник Дєдов В.М.) і виданий  коштом управління культури і туризму Донецької області. Це видання, накладом 1000 прим. презентовано під час відкриття виставки.

На відкриття виставки прибули  директор Острозького історико-культурного заповідника Кібкало С.Г. і директор Музею книги і друкарства м.Острога Позіховська С.В., яка одночасно є автором виставки.
У відкритті виставки взяли участь директор Донецького обласного художнього музею Г.В. Чумак, фахівці Харківської філії Науково-реставраційного центру України на чолі з директором Бахум Т.О., старший науковий співробітник Слов’янського краєзнавчого музею А.В.Шамрай.
Учасники відкриття   виставки виказали надію, що футбольні вболівальники «Євро 2012» з зацікавленням ознайомляться з культурною спадщиною європейських країн протягом червня  місяця. Виставка буде працювати у виставковому залі Святогірського заповідника в корпусі № 20 на території Святогірської лаври до вересня місяця.


Фоторепортаж з відкриття виставки.

 

Фрагменти експозиції

Фрагменти експозиції

Ізюмінка виставки: - мультімедійна система,

дозволяє віртуально перегортати найбільш цікаві сторінки фоліантів.

 

Директор Музею книги і друкарства м.Острога Позіховська С.В.

Директор Острозького історико-культурного заповідника Кібкало С.Г.

 

 

В.о. директора Святогірського заповідника, Шарабан С.С.

презентує колекцію народної ікони з фондів Святогірського заповідника,

яка вперше представлена, після реставрації.

Старший науковий співробітник Слов’янського краєзнавчого музею А.В.Шамрай

Директор Донецького обласного художнього музею Г.В. Чумак.

До відкриття виставки, колеги Слов'янського краєзнавчого музею, подарували колекцію археологічних знахідок.

Фахівці Харківської філії Науково-реставраційного центру України на чолі з директором Бахум Т.О.

 

 

 

 

Щорічна міжнародна конференція «Слобожанські читання»  в м. Харкові в 2012 році присвячена 290 річчю з дня народження відомого українського філософа – гуманіста, письменника- демократа, педагога просвітника Григорія Савича Сковороди (1722-1794).Конференція відбулася  23-27 квітня на базі Харківського художнього музею. На 14 секціях було представлено більше 200 доповідей і повідомлень науковців і краєзнавців з України, Росії, Бєларусі. Під час конференції відбулись круглі столи на тему «Монументальна скульптура Харківщини» і «Некрополі Харківщини», презентація  47 видань по історії і краєзнавству. На секції «Релігійне краєзнавство», яка проходила 24 квітня в Харківському національному університеті ім..В.Н.Каразіна була представлена доповідь провідного наукового співробітника Святогірського історико-архітектурного заповідника В.М.Дєдова на тему: «Григорій Сковорода і Лаврентій Кордет (до питання  перебування в Святих горах)».

Текст доповіді публікується  в розділі сайта «Наші публікації».

Фоторепортаж  конференції «Шістнадцяті Слобожанські читання»

 

 

 

 


 


 


 

 


 

 

В програму відкриття персональної виставки «Благословенне Святогір’я» організатори включили презентацію експозиційних залів історичного музею заповідника, в яких щойно завершена реекспозиція. Присутні на презентації звернули увагу на сміливе втілення авторами реекспозиції сучасних художніх творів відомих донецьких митців (народного художника України Володимира Шенделя, заслуженого художника України Геннадія Жукова) в історичну експозицію. У втіленні творчих проектів Святогірського заповідника прийняли участь творчі сили Слов’янська. Так, автором 3-х вітражів з портретними зображеннями князів Київської Русі XII ст.. стала аматор –художник, молодий вчений з Слов’янського державного педагогічного університету - Марія Рижкова.

В історичній експозиції присвяченій Святим Горам в період 16-17 ст. виконавцем портретів – вітражів царських осіб, участь яких в створенні сторожи і видачі жалуваних грамот Святогірському монастирю підтверджена документально, виступив донецький художник Євген Кириченко.

Фоторепортаж з презентації експозиційних залів.

 

 

 

 

 

 

 


 

 

8 квітня, в Міжнародний день пам’ятників і історичних місць, в виставковій залі Святогірського історико-архітектурного заповідника у м.Святогірську ( вул..Зарічна, 3, кор..20) відкрита персональна виставка відомого донецького фотохудожника, члена національних спілок журналістів і фотохудожників Валерія Андрійовича Пащенко.

Назва виставки відображає творче кредо митця - «Благословенне Святогір’я». На виставку відібрано 73 роботи, присвячених Святогірському історичному і природному ареалу, серед яких 58 художніх фоторобіт і 15 – живопису (акварелі). В творчій спадщині фотохудожника В.А. Пащенко тема Святогір’я проходить червоною стрічкою на протязі всього сорокарічного творчого шляху автора. Він автор багатьох презентаційних фотоальбомів. Протягом 2002-2004 рр., вийшли з другу найбільш вагомі творчі доробки автора – альбоми «Святогорье» (2002); «Слово…, обращённое в века» (2003);«Святые Горы» (2004) .

Творчість В.Пащенко отримала високу оцінку як з боку мистецтвознавців, так і з боку церкви. Так, після виходу у світ фотоальбому «Святогорье», преса писала: «Многие фотографии просто потрясают. Самый крутой заезжий художник не отразит в своих работах и сотой доли того, что удалось запечатлеть объективом Валерию Андреевичу. Для этого надо как он, не просто жить здесь, а вжиться в эту красоту, нужно караулить без устали эти рассветы и закаты, летящие облака и озарённые солнцем кресты. Спасибо, мастеру!... Заповедное Святогорье – это лучшее из того, что имеет Донетчина. И лучше этот край не воспеть. » (Донбасс православный, 2002, №7). Не менш знаковою віхою в творчості фотохудожника В. Пащенко був випуск фотоальбому « Слово… обращённое в века. Святогорские етюди» (2003). Поряд з поезією відомого донецького поета Б. Бєлаша, фотороботи В. Пащенко святогірського циклу, в т.ч. показ стародавніх археологічних знахідок часів князя Ігоря, набули особливого, духовного змісту. Ця риса творчості В.Пащенко підкреслена у вступному слові до альбому В.Ф.Януковича, на той час прем’єр-міністра України: «…Святогорье, что на Донетчине. Живой источник нашей духовности, с давних времён он питает славянские корни. Земля, намоленная веками, оплот православия. Она, по утверждению многих исследователей, - свидетельница драматических событий похода князя Игоря, так блестяще описанного в бессмертном «Слове о полку Игореве». Сегодня нельзя не заметить возрастающую актуальность гениального произведения. Не случайно эта тема - одна из центральных в творчестве поэта Бориса Белаша и фотохудожника Валерия Пащенко. Стихи и фотоснимки, дополняя друг друга, помогают осмыслить прошлое и настоящее, прикоснуться душой к отечественной истории, почувствовать красоту нашего мира». Фотороботи В. Пащенко, що увійшли у вказані збірки склали основу виставки «Благословенне Святогір’я». На урочистому відкритті виставки виступили представники творчих спілок України, працівники музеїв області, донецьких видавництв, органів місцевого самоврядування Святогірська і Слов’янського району.

 

Виставка працює з 9.00 до 16.30. щоденно до 3 червня 2012 р.

Біографічна довідка автора виставки.

Валерій Андрійович Пащенко народився 9 квітня 1940 р. Першу спеціальну освіту отримав в народній ізостудії (м. Дружковка). В 1968 р. закінчив художнє училище ім. Грекова в Ростові на Дону по спеціальності дизайнер. Учасник міжнародних і всеукраїнських виставок і фестивалів. Відзначений як призер Всесоюзного фотоконкурсу «Туристична панорама» (1981), фестивалю Українська перспектива (1997) в номінації «Кращий видовий фільм» (за фільм «Малиновый звон Святогорья»), регіонального фестивалю преси та книги «Книга Донбасу-2003». За заслуги перед православною церквою нагороджений двома орденами УПЦ МП – Орденом Різдва Христового ІІ ступеню (2000) і Орденом Святого Преподобного Нестора Літописця ІІ ступеню (2005).

 

Фоторепортаж відкриття виставки «Благословенне Святогір’я» 18.04.2012.

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

20 марта 2012г. в Галерее искусств Луганского областного художественного музея открыта выставка Святогорского историко-архитектурного заповедника «Восхождение к образу», приуроченная к 20 летию совместной творческой деятельности заслуженных художников Украины Геннадия Жукова и Владимира Теличко в области монументальной росписи и создания иконостасов в православных храмах Украины, России, Белоруссии, Польши.

Выставка создана Государственным историко-архитектурным заповедником
г. Святогорска при поддержке управления культуры и туризма облгосадминистрации в рамках мероприятий Донецкой области по подготовке к празднованию 1025 годовщины принятия христианства на Руси. Авторы выставки, засл. работник культуры Украины Владимир Дедов, засл. художники Украины Геннадий Жуков и Владимир Теличко представили на 39 презентационных холстах более 120 композиций храмовой росписи и иконостасов в 14 сакральных объектах четырёх стран: Украины, России, Белоруссии, Польши. Наибольший объём выставки занимают иллюстрации к росписи интерьеров Преображенского кафедрального собора (нижняя церковь Сергия Радонежского) и храма Георгия Победоносца в Донецке, иконостасов пещерных храмов Святогорской лавры, а также двух церквей в Польше: православного храма Святого Духа в г. Белостоке и церкви Иоанна Крестителя в г. Гайновке.

Материалы выставки охватывают 20 летнюю творческую работу двух донецких художников Г. Жукова и В. Теличко, выполненную самостоятельно в небольших храмах России (храм Георгия Победоносца в п. Дальний Липецкой области),Украины (иконостасы храма Казанской иконы Божьей матери в п. Новый Свет Старобешевского р-на Донецкой области, пещерных храмов Алексея человека Божьего и церкви пр. Антония и Феодосия в Святогорской лавре),или в составе бригад художников иконописцев, когда речь идёт о крупных сакральных объектах. Во всех случаях организаторы выставки представили кроме презентационных материалов монументальной росписи в формате 2х0,8 м, рабочие фотоматериалы и текстовую информацию к творческим проектам художников по 14 храмам Украины, России, Белоруссии и Польши.

До представления в г.Луганске выставка экспонировалась в выставочных залах Святогорска, Славянска, Макеевки, Донецка, Краматорска, Харцызска, а также на III Всеукраинском музейном фестивале в г. Днепропетровске, где получила диплом победителя за занятое 2-е место в конкурсе «промоушен». Во время открытия выставки демонстрировался виртуальный тур по одному из православных храмов Польши – церкви Святого Духа в г.Белостоке.

В открытии выставки приняли участие представители творческой интеллигенции г. Луганска, участники областного семинара музейных работников, преподаватели и студенты Луганского национального университета им. Т.Г.Шевченко, Восточно-украинского национального университета им. В.Даля. Открытие выставки освещалось средствами массовой информации.

Фоторепортаж об открытии выставки смотрите ниже.

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
«ПерваяПредыдущая11121314СледующаяПоследняя»

Страница 11 из 14
 
 
 
 
   


Духовное наследие   Рейтинг@Mail.ru