левый узор
 
Архив новостей

Офлайн виставка "СВЯТОГІР’Я is wonderful".


Покровська церква Святогірського Успенського монастиря ХІХ ст. – пам’ятка архітектури національного значення Святогірського державного історико-архітектурного заповідника.

Домінантою архітектурного ансамблю на початку 50-х рр. ХІХ ст. стає нова Покровська церква зі святими вратами та дзвіницею. Автор проекту церкви  професор (з 1842 р. – академік) архітектури Харківського університету Андрій Тон. Церква будувалась з 1847 по 1850 рр. як тепла (опалювалася трьома печами) коштом ігумена Арсенія, монастиря і власників Святогірського маєтку О.М. і Т.Б. Потьомкіних.

Церква двоповерхова, перший поверх відводився під келії ченців та ризницю, а в центрі влаштовані Святі ворота.  Над церквою здіймається дзвіниця (з 8-ми дзвонами  у ХІХ ст.). З них самий більший важив 394 п.  22 ½ ф. (6455 кг). Нині їх 17. Верхній ярус церкви над дзвіницею прикрашає годинник з боєм. Сучасний годинник встановлений у 2014 р. з використанням сучасних електронних технологій на місці годинника ХІХ ст., який не зберігся. Про годинник ХІХ ст. писав в оповіданні «Перекоти – поле» А. Чехов, в нарисах «Святі Гори» В.І. Немирович-Данченко згадував монаха Антоніна, «святогірського Едісона», котрий монтував і  робив доводку годинника. «Годинник зроблений на диво. Робив цей годинник о. Антонін кілька місяців: відливав, різав, точив, все сам, до останнього гвіздка. При цьому і тут не обмежився готовим шаблоном, а змінив регулятор годинника на кшталт хронометра і вийшло дуже вдало».

В архітектурному плані церква  поєднує в собі різні стилі: від ренесансно-барочних до класичних. Вівтар храму має форму апсиди, яку вінчає  барабан з хрестом. Фронтони північного і південного фасадів  вінчаються позолоченими хрестами і монограмами Богородиці.

Після закриття монастиря в 1922 р. і відкриттям в його будівлях І Всеукраїнського будинку відпочинку, в ній було розташовано водолікарню, а згодом  використовувалась як бібліотека (2-й поверх) і зал лікувальної фізкультури (1 поверх) санаторію «Святі Гори». У 1996 році церква передана  у власність Свято-Успенському Святогірському монастирю, в якій щорічно 14 жовтня проводиться  рання Божественна літургія.

 

Про події жовтня 1941 року

У жовтні 2021 року виповнилося 80 років  з того часу, коли гітлерівські війська окупували північну частину Донбасу, в т.ч. територію Святогір’я.

Ці події висвітлені в експозиції постійно діючої виставки «Святогірський плацдарм. 1941-1943» у виставкових залах державного історико-архітектурного заповідника у м. Святогірську.

Саме  28 жовтня 1941 року  гітлерівські війська  вийшли на правий берег Сіверського Дінця і захопили населені пункти: Пришиб, Тетянівку, Сидорове, Богородичне, Маяки. Банне (нині Святогірськ) та інші села на лівому березі Дінця стали прифронтовими населеними пунктами. А з  28 червня 1942 р. по 2 лютого 1943 р. на 7 місяців опинилися на тимчасово окупованій гітлерівськими загарбниками території.

Мовою оригінальних експонатів, малими архітектурними формами експозиційного ряду виставки науковці  заповідника висвітлюють важкі, буремні роки окупаційного періоду  Святогір’я.

Співробітниками заповідника проводяться екскурсії на виставці «Святогірський плацдарм. 1941-1943», під час яких знайомлять відвідувачів з подіями Другої світової війни на території Святогірського історичного ареалу.

На зображенні може бути: 2 людини та люди стоять

 

На зображенні може бути: 4 людини та люди стоять

 

На зображенні може бути: у приміщенні та цегляна стіна

 

На зображенні може бути: у приміщенні та цегляна стіна

 

На зображенні може бути: 2 людини та на відкритому повітрі

 

На зображенні може бути: 4 людини, у приміщенні та цегляна стіна

 

На зображенні може бути: у приміщенні та цегляна стіна

 

На зображенні може бути: на відкритому повітрі та текст «учете»

 

На зображенні може бути: 6 людей та люди стоять

 

 

 

 

Вже й осінь надворі та настрій гарний,

Милує око із вікна барвистий сад.

Погода нам дає прогноз безхмарний,

І пахнуть яблука та стиглий виноград.

Додолу лист багряний опадає,

Вкриває землю, наче жовтий сніг.

Хай кожному ця осінь нагадає,

Моменти із життя, що так беріг…

Хоч осінь надворі, та в серці літо,

Та й неважливо, що там за пора.

Коли душа зсередини зігріта,

То і зима в собі несе вогонь добра!

Людмила Степанишена


 

Шановні гості та мешканці м. Святогірська

На зображенні може бути: одна або кілька осіб та текст

 

Режим роботи середа – неділя з 9.00. – до 16.30.

Вихідні дні – понеділок, вівторок.

Чекаємо вас.

Немає опису світлини.

 

На зображенні може бути: у приміщенні

 

 

Вакцинація — найефективніший спосіб захистити себе від COVID 19

Захисти_себе_та_своїх_рідних 
«ПерваяПредыдущая12345678910СледующаяПоследняя»

Страница 1 из 24
 
 
 
 
   


Духовное наследие   Рейтинг@Mail.ru